İletişim: 0212 446 16 25

4 Sıralı Konik Makaralı Rulmanlar (Haddehane Rulman)

demirçelik fabrika rulmanları , rulman, rulman

Dört sıralı rulmanlar takım olarak kullanılırlar. Ağır radyal yükleri alabildikleri gibi eksenel yükleri de alabilirler. Genelde haddehane uygulamalarında kullanılırlar. Kolay merdane değişiklikleri için bir boşluk bırakılmıştır. Bunun gevşeklik ve aşınmaya sebep olmaması için helezon bir kalibre ile imal edilmiştir. Ayrıca iç bilezik kenarlarında yağlama olukları bulunmaktadır. Bu oluklar sayesinde iç bileziğin temas eden yüzeylerinin yağlanması sağlanmıştır. Ağır yüklerdeki aşınma ve şok direncinin sağlanması için en üst kalitede çelik alaşımlar kullanılmıştır.

Ayrıca, daha büyük ölçülerdeki rulmanlar için çelik kafes olarakta imalat sözkonusudur.

Bu tarz rulmanları genelde iki tipte üretilmektedir. Bunlar; TQO ve TQI’dır. Aralarındaki farklar; makaraların dizimi ve bununla alakalı iç ve dış bilezik sayısıdır.

TQOS serisi rulmanlarında yağlamayı geliştirecek kapaklar geliştirilmiştir. Bu tip rulman ile tasarım kolaylaşmış ve gres tüketimi azaltılmıştır. Uygulama ihtiyaçları ve rulman ölçüsüne bağlı olarak bu kapaklar birkaç farklı tasarımda üretilmektedir. En çok bilinen tipler, entegre yanal ( Avrupa) ve entegre yanal dar (Japon)dur.

Dört sıralı rulmanlar genelde Demir Çelik Fabrikalarında kullanılmaktadır