İletişim: 0212 446 16 25

Sıkma Bilezikli Rulmanlar / Yatak Üniteleri / Zincir ve Kayış Gergi Makaraları

Sıkma Bilezikli Rulmanlar

Sıkma bilezikli rulmanlar masif bir dış bilezik, tek ve her iki tarafa uzanan bir iç bilezik, plastik veya çelik kafes ile P, R, L veya T keçelerinden oluşan, tek sıralı, takılmaya hazır ünitelerdir. Her iki tarafa uzanan iç bileziğe sahip yataklar, iç bileziğin daha az eğilmesini sağlarlar ve böylece daha sessiz ve düzgün çalışırlar.

Dış bileziğin küresel veya silindirik bir dış yüzeyi vardır. Küresel dış yüzeye sahip rulmanlar, rulman tipine uygun olan INA yatak ünitesi ile birlikte, eksenel kaçıklıkları telafi ederler. Daha detaylı bilgi için kaçıklıkların telafisi konusuna bakın.

Bu rulmanlar mile eksantrik sıkma bileziği, iç bilezikteki setskurlar, manşon, tahrik oluğu veya sıkı geçme ile tespitlenirler. Sıkma bilezikli rulmanların takılması oldukça kolaydır, h6 – h9 sınıfı çekilmiş miller için uygundurlar ve birkaç istisna dışında yeniden yağlanabilirler.

Eksantrik sıkma bileziğine sahip ve iç bileziği setskurlu bazı seriler inç sınıfındaki delik ölçülerinde de mevcuttur.

Yatak Üniteleri

INA yatak üniteleri dik yatak-, flanşlı yatak- ve iki parçalı yatak üniteleri olarak birçok farklı tasarım altında mevcuttur. Bu üniteler takılmaya hazır olarak tasarlanmış ve içinde sıkma bilezikli rulmanları monte edilmiş INA döküm veya INA çelik yataklardan oluşurlar. Tüm çalışma koşullarında doğru çalışmanın ve çalışma güvenliğinin sağlanabilmesi için yatak ve rulmanlar birbirileriyle uyumlu şekilde eşleştirilmiştir.

INA yatak ünitesi, içindeki rulmanın küresel dış bileziği ve küresel yatak yuvası sayesinde mildeki eksenel kaçıklıkları dengeleme özelliğine sahiptir. Daha fazla bilgi için eksenel kaçıklıkların dengelenmesi konusuna bakınız.

Üniteler çoğunlukla sabit yataklar olarak kullanılırlar, fakat düşük yük ve hızlar için serbest yataklar olarak da kullanılabilirler.

Üniteler komşu yapılara cıvata ile monte edilirler. Bağlantı yüzeyleri için düşük toleranslar yeterlidir.

Zincir ve Kayış Gergi Makaraları

Zincir Gergi Makaraları

INA Zincir Gergi Makaraları, makaralı tip zincirler için kullanılan yönlendirme ve geri dönüş üniteleridir. Bu üniteler çalışmadan ötürü oluşan zincir uzamasını telafi ederler ve yüksek yük ve hızlarda sistemin düzgün çalışmasını sağlarlar.

Takılmaya hazır üniteler, zincir dişliler ve sabit bilyalı rulmanlardan oluşurlar. Zincir dişliler yüksek dayanımlı çelik, sinter malzeme veya plastikten (polyamid) üretilmişlerdir. Plastik zincir dişliler oldukça sessiz ve düzgün çalışma sağlarlar. Sabit bilyalı rulmanın iç bileziği her iki tarafa uzandığından, ilave mesafe bileziklerine ihtiyaç duyulmaz.

KSR..BO serilerinde, iç bilezik mil üzerine bir sıkma bileziği vasıtasıyla tespitlenir. Bu serilerin yatak deliğinin bir artı toleransı vardır. Bu sebeple ISO toleransı h9’a kadar olan işlenmemiş millerde orta seviye yükler ve hızlar altında kullanılabilir.

Kayış Gergi Makaraları

Kayış gergi makaraları, kayışlı tahrik sistemleri ve geri dönüş üniteleri için kullanılan gergi sistemleridir. Bunlar

  • Kayış tahrik sistemlerindeki temas açısını artırırlar ve bu şekilde daha yüksek güç değerlerini iletebilirler veya daha küçük boyutların kullanılmasına izin verebilirler
  • Çalışmadan kaynaklanan kayış uzamasını telafi ederler
  • Daha kısa eksen mesafelerine izin verirler
  • Kayıştaki aşınmayı düşürürler.

Takılmaya hazır üniteler, birbirine perçinlenmiş profilli derin çekme çelik levhalardan ve sabit bilyalı rulmanlardan oluşurlar. Büyük çaptaki makaralar ayrıca kaynatılmıştır. Makara