Skip to main content

Rulman Markaları

By Eylül 25, 2022Ağustos 24th, 2023Rulman

Rulman Markaları

Rulmanlar, hayatımızdaki temel makinelerin en önemli parçalarıdır. En basit anlatımıyla bir tekerleğin dönmesi ile başlayıp modern ve hayatın temelini oluşturan, yerine başka bir şey konulamayacak makinelere kadar her şeyin temelini ve çalışmasını sağlamaktadır. Dünya üzerinde standart kaliteyi belirleyen çeşitli rulman markaları bulunmakta ve üretim kalitesi, şekli ve ürüne ulaşım kolaylığı ile sıralanmaktadır.

rulman markaları

Rulman Markaları Nelerdir?

  • SKF RULMAN

İsveç temelli çeşitli profesyonel kaynak ve direkt hedef grubu tarafından dünyadaki en iyi rulman üreticisi olarak kabul edilmektedir. Rulman markaları arasında çeşit bakımından en büyük yelpazeyi bünyelerinde bulundurmaktadırlar. Rulmanı oluşturan tüm yapı elemanlarının üretimini yapmalarının yanı sıra (rulman gövdesi, iç ve dış halka, conta, yağlama üniteleri) ar-ge konusunda da dünyada lider konumundadırlar. 1900’lü yıllarından başından beri hizmet veren firma, bu teknolojinin gelişmesine yatırım yapmakta ve rulman teknolojisinin zamana uyan yeni hallere ulaşması için çaba sarf etmektedir. Özellikle üretim sanayi teknolojisi, otomotiv, denizcilik ve savunma sanayi gibi insan hayatının temeli olarak kabul edilecek sektörlerde, rulman markaları ve rulman teknolojisinin öncüsü olarak her geçen yıl yeni, benzersiz teknik ve teknolojilere yatırım yaparak bu sektörün öncüsü olmaya devam etmektedirler.

  • FAG RULMAN

FAG firması, 1800’lü yılların sonunda Almanya’da hikâyesine başlamış, otomotiv sanayi üzerine yoğunlaşmış ve halen dünyanın en önde gelen otomotiv sanayi tedarikçisi konumundaki bir firmadır. Şirketin temeli rulman konusundaki ilk icatçı olmasına kadar dayanmaktadır. FAG firması 1800’lü yılların sonunda toplu halde bilye üretilmesini sağlayan tarihteki ilk çelik bilyeli taşlama ünitesini icat edip bunu günlük kullanıma sunmayı başarmaları ile serüvenine başlamıştır. Bundan dolayı FAG firması hala basit rulman denen rulman çeşidinin dünyadaki icatçısı ve kullanımının çıkış noktası olarak kabul edilmektedir.

Rulman markaları arasında mekanik imalat diye tanımlanan imalat şekli ile özellikle hizmet verdikleri otomotiv ve havacılık sektöründe öncü kabul edilen birkaç markadan biridir. Bünyesinde çeşitli endüstriyel dallarda farklı standart veya sadece firmaya özel makine ekipmanları üretilmektedir. Bu makine ekipmanları teknolojinin gelişmesi ile yenilenen teknolojiye çok kısa sürede entegre olup uyumlu olarak çalışabildikleri için de ar-ge konusunda zamana hiçbir şekilde yenilmemeleri en belirgin özelliklerini oluşturmaktadır.

  • NSK RULMAN

1900’lü yılların başında Avrupa’dan sonra Japonya’nın da artan ihtiyacı kendi imkânları ile karşılama isteği ile rulman çeşitleri yelpazesini genişletmek ve daha ulaşabilir kılmak için kurulmuştur. Japon sanayinin şu an bulunduğu yere gelmesinde NSK firmasının temel oluşturma ve rulman markaları arasında büyük bir yeri vardır. Uzmanlık alanlarında otomotiv sanayi, elektronik sanayi ve hassas olarak tabir edilen küçük makine içeren ürünler bulunmaktadır.

  • TIMKEN RULMAN

TIMKEN, dünyanın çeşitli yerlerinde ihtiyaca ya da zamanı yakalamak veya ülke ekonomisini dışa bağımlılıktan kurtarmak için kurulmuş diğer rulman markaları gibi, 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip bir firmadır. TIMKEN firması, öncelikli olarak üretim kalitesini önem vermektedir. Diğer tüm rulman markalarından farklı olarak hedef aldıkları konu ise dünyadaki en uzun ömürlü ve tüm doğa şartlarına bağlı olarak en uzun süre kullanılabilecek rulmanları üretmektedir. Özellikle otomotiv ve uzay sanayinde ürettikleri rulmanlar kararlılık açısından en iyi rulman çeşidi olduğundan, rulman markaları arasında sektörde en çok kullanılan ürünler TIMKEN firmasına aittir.

  • NTN RULMAN

NTN, Avrupa sanayinin rulman konusundaki öncülüğünü Japonya pazarına çekmek için 1900’lü yılların başında kurulmuş başka bir rulman markasıdır. Rulman kullanılan standart sanayi çeşitlerinin yanı sıra kendi uzmanlık konuları arasında ofis ekipmanları ve gıda makineleri bulunmaktadır.

  • THK RULMAN

Diğer Japon rulman markalarından farklı olarak oldukça yeni bir kurulum tarihine sahip THK firması (1971) icatçı olarak kabul edilen firmalardan biridir. Hadde yöntemi denen tekniğin öncüsü olarak kabul edilirler. Doğrusal yönelim ile oluşturdukları sistem rulman sanayinde daha sonra sıkça kullanılacak bir başlangıç olmuştur. ”Reagan” başkanlığından sonra Japonya-ABD iş ilişkilerinin temellenip artması ile ABD’de sanayinde rulman markaları arasında belirgin bir yer edindiler ve hala ABD ağırlıklı olmak üzere tüm dünyada üretimlerine devam etmektedirler.

  • RBC RULMAN

RBC Amerika Birleşik Devletleri sınırları içersinde kurulmuş bir rulman markasıdır. Yine 1900’lü yılların başında konik olarak tabir edilen yuvarlak temelli rulmanları, bağlantı elemanları ve sivri uçlu rulmanları üretmekte ve geliştirmekte uzmanlaşmışlardır.

Yukarıda derleyip yazdığımız kimi başlıca rulman markalarının yanı sıra yine dünyada faaliyette bulunan pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalara birkaç örnek verilecek olursa, İKO, İNA, NACHİ, FAG, KG, MGM, HRB, GBM, MEGADYNE, SIMRIT, NAK, OKS, REXNORD ya da FENİXTA gibi birçok firma bu alanda hizmet veren ve dünya çapında da popüler olan rulman markaları arasında yer almaktadır.

Rulman Markaları Nelerdir? En İyi Rulman Marka İhtiyaçlarınız ve Sorularınız için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilir, satış danışmanlarımızdan ücretsiz ön bilgi alabilirsiniz 

 

Konuşmaya Başla
Merhaba